چطور ورق های کارتن پلاست را بچسبانیم ؟

برای چسباندن قطعات پلاستیکی به همدیگر روش های زیادی هست که ما در این مطلب می خواهیم شما را با چندین روش آشنا کنیم .

همان طور که میدانید تنوع محصولات پلاستیکی و چسب ها بسیار زیاد است ، به همین منظور انتخاب اشتباه برای چسباندان محصولات پلاستیکی میتواند علاوه بر اینکه چسب کاری کیفیت لازم را نداشته بشاد و براحتی از هم گسسته شود ممکن است به سطح قسمت چسب زده نیز آسیب برسد.

با ما باشید تا روش های چسباندن ورق های کارتن پلاست را با هم بررسی کنیم

چسب هات ملت

از این نوع چسب معمولا برای چسباندن قطعات پلاستیکی، چوبها، کاغذ، سرامیک و فلزات استفاده گسترده ای می‌شود. بعضی از پلیمرها به دلیل دارا بودن گروه‌هایی با جاذبه‌های واندروالسی فراوان چسبندگی خوبی دارند. پلیمرهایی که چسبندگی مناسبی نداشته باشند با اضافه کردن یک اسید آلی یا موادی که مملو هستند از گروه‌هایی با جاذبه واندروالسی ، به صورت قابل اتصال ساخته میشوند. برای هر ماده‌ای چسب مناسب را باید با توجه به جنس و ساختار و نوع استفاده انتخاب کرد. از چسب برای متصل کردن پلاستیکها، چوبها، کاغذ، سرامیک و فلزات استفاده بسیاری امروز میتوان کرد. خاصیت چسبانندگی یک پلیمر از نیروهای چسبندگی آن قدرت میگیرد.

در اینجا سعی داریم تا اجزاء اصلی چسب‌های گرما ذوب را توضیح داده و نکاتی را مطرح کنیم که با شناختی مطلوبدر هنگام خرید انتخابی، متناسب با نیازتان از چسب‌های گرما ذوب بهره گیرید. Hotmelt یا همان چسب داغ گونه ای از چسبهای ترموپلاستیک است، چسب های گرما ذوب %۱۰۰ جامد هستند. از خصوصیت مشترک در بین انواع چسب های هات ملت نیازمند بودن به گرما در هنگامیکه می خواهیم از آنها استفاده کنیم هست. بطور کل چسب های هات ملت از حالت جامد به حالت مایع با چگالی بالا در دمای مشخصی (بنا بر نوع) تغییر حالت می دهند. از چسب های داغ در صنایع مختلفی مانند صنعت کارتن پلاست استفاده مینمایند و در مقایسه با چسب های پایه حلال مزایای زیادی دارد.یکی از این مزایا کاهش یا حذف حلال های شیمیائی است و این یک مزیت برای حفظ محیط زیست می باشد. بسیاری از چسب های هات ملت که عموما مورد استفاده قرار میگیرند در دمای حدود ۱۷۷ درجه سانتیگراد ذوب می شوند و میتوان به راحتی عملیات چسباندن را انجام داد. اما نوعی دیگر از این چسب ها وجود دارد که در دمای پایین تری ذوب میشوند ، دمای ذوبی در حدود ۱۲۱ درجه سانتیگراد . محدوده دمای ذوب چسب های هات ملت کاربرد آنها را محدود می کند. در مورد چسب های گرماذوبی که درصنعت بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرند نباید دمای بالاتر از ۷۰ درجه سانتیگراد داشته باشد. نمونه ای که قرار است به یکدیگر متصل شود باید قابلیت تحمل دمای 70 درجه را داشته باشد که عملیات اتصال بدون جمع شدگی و تغییر شکل کامل شود. در چسب هایی که مقادیر زیادی روان کننده در ساخت آنها به کار رفته است در شرایط انجماد کاملاً شکننده بوده و کیفیت مناسبی نخواهند داشت.

چسب های گرماذوب با از دست دادن دما به حالت جامد تغییر شکل می دهند که فرآیند تغییر حالت مایع به جامد در این نوع چسب ها سریع بوده و این تغییر تا زمانیکه چسب کاملا سرد بشود ادامه داشته و در نهایت کاملا چسب هات ملت به جامد تبدیل میشود. این قابلیت، چسب های گرماذوب را به عنوان گزینه ایده آل برای استفاده در بسته بندی هایی که نیازمند سرعت می باشند تبدیل کرده است. از اکسترود کردن چسب های هات ملت به شکل دانه های ریز می توان برای بستن دریچه ها استفاده کرد. در برخی موارد می توان از چسب های هات ملت پیش آماده استفاده کرد و این نوع چسب ها در زمان استفاده توسط حرارت فعال می شوند، از ویژیگی های مشترک چسب های گرماذوب و کارتن پلاست ضدآب بودنشان هست و همچنین میتوان با فرمول بندی مناسب از این نوع چسب ها برای کاربردهای ویژه مانند ترموست بودن یا حساس به فشار بودن استفاده کرد. بهترین زمان برای تست قدرت پیوند چسب های گرماذوب بهتر است یک روز یا چند روز پس از متصل کردن و چسباندن می باشد در هات ملت های با کیفیت رزین های پلیمری چسب، با گذشت زمان بلورهایی را تشکیل میدهند و همین موضوع استحکام و قدرت چسبندگی را به شکل فزاینده تحت تاثیر قرار میدهند. معمولا از نقطه نرمی کره و حلقه (RB) برای شناساندن و تفکیک چسب های گرما ذوب استفاده می شود.

برای اینکه تعریفی کامل از نقطه نرمی (RB) داشته باشیم،دمایی را که بتوان یک کره فلزی با شعاع و وزن معین را در چسب گرماذوب نرم شده فرو برد نقطه نرمی گفته میشود.

میزان نفوذ یک سوزن مشخص تحت بار استاندارد (به عنوان مثال ۲۰۰ گرم) در نمونه مورد آزمایش در مدت زمان معین، (به عنوان مثال ۳ ثانیه) در دمای ثابت (۲۵ درجه سانتیگراد) قدرت نفوذ چسب گرم معیار سختی چسب گرم می باشد که آنرا برحسب میلیمتر بیان می نمایند. محصولی که میزان نفوذ آن ۳ یا ۴ ملیمتر باشد، بسیار سخت تر می باشد از ماده ای که این میزان نفوذ آن۱۲ تا ۱۵ باشد.

چسب های هات ملتی که برای نوارها بکار برده میشود ضریب نفوذ پذیری بالای داشته و عمدتا میزان نفوذ در آنها بیشتر از 20 میلیمتر است که به این نوع محصول ، چسب های حساس به فشار والاستومری اطلاق میشود. چسب های گرماذوب با اشکال جامد متفاوتی ساخته می شوند که چیپس شکل، متخلخل، بالشتکی و مسطح از اشکال معمولی می باشدکه از این محصول در بازار به چشم میخورد. گروه صنعتی ایران کارتن پلاست تولید کننده شیت و رول های کارتن پلاست با تحقیقات وآزمایشات متفاوت به این نتیجه رسیده که یکی از چسب های مناسب اتصال قطعات و برش های کارتن پلاست چسب های گرما ذوب می باشد.

شما می توانید برای مشاوره و دریافت راهنمایی بیشتر با شماره 984433745145+ تماس حاصل فرمایید

این مقاله در حال بروزرسانی می باشد،شما میتوانید دیدگاه خود در مورد این مقاله را از طریق فرم ذیل برای ما ارسال فرمایید.

فهرست