دانستنی های مفید در مورد کارتن پلاست

آیا تاکنون نام کارتن پلاست را شنیده اید؟ آیا می دانید کارتن پلاست چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در مورد کارتن پلاست کسب نمایید.

کارتن پلاست؛ ابزاری مدرن برای استفاده در صنایع مختلف

کارتن پلاست؛ ابزاری مدرن برای استفاده در صنایع مختلف

کارتن پلاست چیست؟

محصولات ورق مانندی که از پلی پروپیلن تولید شده و از استحکام و دوام بالایی برخوردار هستند را کارتن پلاست گویند. لازم به ذکر است که این محصول تولید شده از پلی پروپیلن، منعطف نبوده و دارای نام های متعددی از جمله هالو پروفیل شیت، شیت پلاست، پلاست شیت، کروگیت پلاستیک شیت و پلاست پک می باشد. در واقع تولید شیت پلاست به شیوه اکستروژن صورت گرفته و از دو ورق مسطح برخوردار است که به وسیله صفحات عمودی باریک به همدیگر متصل شده اند. شایان ذکر است که به دلیل مقاومت و استحکام زیاد پلاست شیت از آن در صنایع مختلفی از جمله کشاورزی، تبلیغات، بسته بندی، ساختمان و… استفاده می گردد. این ورق های کارتنی یا پلاستیکی مقاوم در صورت از دست دادن کاربری اولیه خود قابل بازیافت و استفاده مجدد در صنایع متفاوت می باشند. شیت پلاست به جهت برخورداری از لایه ای دندانه ای شکل و دارای چین میان دو ورق مسطح و صاف در بازار معروف به ورق پلاستیکی دو جداره می باشد. می توان از ترکیب پلاست شیت با الیاف شیشه استحکام و مقاومت بافت آن را تقویت نمود. گفتنی است یکی از علل شناخته نشدن کارتن پلاست جدید بودن این محصول می باشد. جنس این محصول از هالوشیت می باشد.

انواع کارتن پلاست

کارتن پلاست یا شیت پلاست بر مبنای شکل و ظاهر و همچنین کاربرد آن دارای انواع متفاوتی به شرح ذیل می باشد.

 • شیت پلاست ساده یا ورقه ای

شیت پلاست ساده یا ورقه ای ساده ترین و قدیمی ترین نوع آن در بازار می باشد. شباهت بسیار زیادی در این نوع از شیت پلاست به کاغذ مربوط به کارتن سازی وجود دارد. در شیت پلاست ورقه ای لایه ای چین دار در میان دو ورق پلاستیکی قرار می گیرد و به این ترتیب ورقه ای دو جداره تشکیل می شود. در این نوع اتصال لایه ها به کمک حرارت و گرما انجام می گیرد و برای این کار از چسب استفاده نمی شود. ساخت شیت پلاست ساده یا ورقه ای از جنس پلی اتیلن است که موجب مقاومت بیشتر آن در برابر سرما می شود.

 • شیت پلاست حبابی یا کندویی

شیت پلاست حبابی یا کندویی، جدیدترین نوع شیت پلاست می باشد که در بازار موجود است. ماده اولیه این نوع از شیت پلاست پروپیلن بوده که موجب مقاومت بیشتر آن  در برابر مواد شیمیایی می شود. لازم به ذکر است بکار بردن پروپیلن برای ساخت شیت پلاست حبابی یا کندویی علاوه بر سبک تر شدن موجب ضد خش شدن آن می شود.

شیت پلاست عمودی هم از جنس پلی پروپیلن و هم از جنس پلی اتیلن ساخته می شود. در این نوع از شیت پلاست برش ورقه های آن به وسیله دستگاهی مخصوص و بعد از طی یک فرآیند ویژه صورت می گیرد و به همین دلیل این نوع از شیت پلاست بر خلاف شیت پلاست ساده فاقد چین و دندانه  می باشد.

کارتن پلاست دارای مزایای بیشماری از جمله عایق بودن در برابر حرارت، صوت و رطوبت می باشد.
کارتن پلاست دارای مزایای بیشماری از جمله عایق بودن در برابر حرارت، صوت و رطوبت می باشد.

مزایای استفاده از کارتن پلاست

کارتن پلاست دارای مزایای بسیاری به شرح ذیل می باشد.

 • پلاست شیت دارای خاصیت ضد آبی است.
 • این محصول دارای خاصیت عایق بودن در برابر سرما و گرما می باشد.
 • پلاست شیت دارای مقاومت بالا در برابر نور مستقیم خورشید است.
 • پلاست شیت در مقابل تغییرات آب و هوا بسیار مقاوم می باشد.
 • این محصول از مقاومت بالا در بدترین و دشوارترین شرایط محیطی مانند تغییرات ناگهان حرارت از 30 ال 80 درجه سانتیگراد برخوردار می باشد.
 • پلاست شیت دارای قابلیت دایکات، چاپ و برش در طرح ها و شکل های متفاوت می باشد.
 • پلاست شیت قابلیت منگنه، چسب و جوش در راحت ترین شکل ممکن را دارا می باشد.
 • این محصول از وزن بسیار کمی برخوردار است.
 • این محصول دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل فیزیکی چون فشار و ضربه می باشد.
 • پلاست شیت دارای خاصیت دیر سوزی است.
 • این محصول فاقد بو بوده و غیر سمی است و از نظر سازمان های نظارت بر بسته بندی دارو و مواد غذایی معتبر جهان مورد تأیید می باشد.
 • از دیگر مزیت های این محصول، عدم تأثیر پذیری از شوینده ها، مواد شیمیایی، روغن ها و گریس می باشد.
 • این محصول به دلیل عدم محدودیت در رنگ بندی و همچنین امکان چاپ خوب و مطلوب، از شکل و ظاهری مدرن و بسیار شیک برخوردار است.
 • پلاست شیت قابل بازیافت و استفاده مجدد می باشد.
 • قیمت کارتن پلاست نسبت به کیفیت آن پایین بوده و دارای صرفه اقتصادی بالایی می باشد.
 • این محصول از قابلیت حمل آسان در مقادیر بالا برخوردار است.
کارتن پلاست دارای تنوع در طرح و رنگ می باشد.
کارتن پلاست دارای تنوع در طرح و رنگ می باشد.

انواع کاربرد کارتن پلاست

امروزه شیت پلاست به دلیل برخورداری از ویژگی هایی چون سبک بودن، فرم پذیر بودن، عایق بودن، نفوذ ناپذیر بودن در برابر مایعات، ضد آب بودن و… در صنایع مختلف در کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته و مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع تنوع کاربری شیت پلاست زیاد بوده و در ذیل به برخی از این کاربردها اشاره می شود.

 • بسته بندی

یکی از کاربردهای شیت پلاست در صنعت بسته بندی می باشد. امروزه کاربرد این محصول در صنعت بسته بندی به دلیل شیک و مدرن بودن، مقاوم و ضربه ناپذیر بودن، بهداشتی و ضد آب بودن و… در کشور بسیار مورد توجه و تمرکز قرار گرفته است.

 • تبلیغات

استفاده از شیت پلاست در صنعت تبلیغات بسیار پرطرفدار و رایج می باشد. در واقع تبلیغات و چاپ بر روی شیت پلاست به دلیل پر بازدید بودن یکی از مؤثرترین رسانه ها و شیوه های تبلیغاتی است. استفاده از شیت پلاست برای تبلیغات علاوه بر برخورداری از کیفیت دارای صرفه اقتصادی خوب و متناسبی می باشد.

 • پوشش و سقف

شیت پلاست در کنار ویژگی هایی چون عایق بودن در برابر حرارت، صوت و رطوبت، ضد قارچ و باکتری بودن و سبک بودن از قابلیت نصب آسان نیز برخوردار می باشد. لذا این محصول جهت پوشش در زیر سقف انبارها و سوله ها بکار گرفته می شود. استفاده از شیت پلاست جهت پوشش و سقف علاوه بر افزودن بر زیبایی نمای آن به عنوان نوعی نگهدارنده پشم شیشه نیز عمل می کند.

همانطور که پیش تر ذکر شد از شیت پلاست در صنایع مختلف دیگری چون خودروسازی، کشاورزی، لوازم التحریر، الکترونیک، ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون، دپو، مواد غذایی و… مورد استفاده قرار می گیرد. شایان ذکر است از مشهودترین موارد کاربرد این محصول، کاربرد در ساخت جعبه میوه و استند تبلیغاتی می باشد.

کارتن پلاست گامی در جهت بسته بندی مدرن و شیک